اهمیت دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی همه چیز در مورد جستجوی زیبایی، تقارن، تعادل و هماهنگی است. اگرچه در دانشگاه‌ها در خصوص زیبایی شناسی به دندانپزشکان چیزی آموزش نمی‌دهند ولی آن‌ها طی سال‌ها آموزش، مهارت‌های دندانپزشکی زیبایی را به دست می‌آورند. در نتیجه، دندانپزشکی زیبایی یک فرم هنری در دندانپزشکی است و در حقیقت، دندانپزشکی زیبایی به هر گونه کار دندانپزشکی که باعث بهبود ظاهر و البته لزوما بهبود عملکرد دندان‌ها و لثه‌ها شود، اطلاق می‌شود. تمرکز دندانپزشکی زیبایی بر روی رنگ، موقعیت، شکل، اندازه، تراز و ظاهر کلی لبخند می‌باشد.

دندانپزشکی زیبایی شامل چه مواردی می‌شود؟

به طور کلی دندانپزشکی زیبایی شامل موارد زیر است:

  1. اضافه کردن مواد به دندان یا لثه: پیوند، روکش‌های چینی، تاج دندان، پیوند لثه
  2. از بین بردن ساختار خراب دندان یا لثه: مینای دندان، لثه
  3. از بین بردن یا اضافه کردن مواد دندانپزشکی: ساختار دندان یا لثه، سفید کردن دندان‌ها (بلیچینگ)، سفید کردن با لیزر، از بین رفتن لثه
  4. صاف کردن و ردیف کردن دندان‌ها: ارتودنسی

زیبایی، ادراک در چشم بیننده است. دندانپزشکی زیبایی یک دیدگاه یونانی در خصوص زیبایی را دنبال می‌کند و رعایت کردن تقارن و هماهنگی از اصول اولیه دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود.

همه مردم دوست دارند دندان‌هایی زیبا و لبخندی جذاب داشته باشند و به لبخند زیبای خود افتخار می‌کنند ولی فاصله بین دندان‌ها، رنگ زرد و لکه داشتن روی دندان‌ها، لثه‌های نامساوی، دندان شکسته و یا از دست رفته و غیره، همگی مشکلاتی هستند که افراد زیادی با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند و در برخی موارد دچار کاهش اعتماد به نفس می‌شوند.

اکثر درمان‌های دندانپزشکی زیبایی انتخابی هستند و بیمه فقط پرداخت در قبال آن‌هایی را متقبل می‌شود که به لحاظ پزشکی و درمانی ضرورت دارند. بقیه موارد که به زیبایی دندان مربوط می‌شوند و انتخابی می‌باشند، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند.

از مهم‌ترین و رایج‌ترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کامپوزیت

اتصال کامپوزیت به ترمیم دندان‌های پوسیده، آسیب دیده، شکسته و یا دندان‌هایی که تغییر رنگ داده‌اند با استفاده از موادی که شبیه به رنگ مینای دندان است، گفته می‌شود. دندانپزشک پوسیدگی را از بین می‌برد و کامپوزیت را روی سطح دندان میگذارد. سپس آن را به شکل مناسب “پیچ” کرده و از درمان با نور پر شدت برای ثابت شدن و محکم شدن کامپوزیت استفاده می‌کند.

کامپوزیت ظاهر اصلی دندان را به فرد بازمی‌گرداند.

ونیر دندان

ونیرهای دندان به طور معمول از سرامیک پزشکی و برای هر بیمار به طور خاص ساخته می‌شوند. غالبا روکش و دندان واقعی در این روش قابل تشخیص نیستند و ونیرها ظاهری بسیار طبیعی به دندان می‌دهند. دندانپزشکان برای برطرف کردن مشکلات دندانی نظیر دندان‌های کج، مینای دندان آسیب دیده یا ترک خورده و شکاف‌های ناخوشایند میان دندان‌ها از ونیر استفاده می‌کنند. همچنین از درمان ونیر با استفاده از چسب مخصوص و بسیار قوی، برای برطرف کردن مشکلات دندان‌های جلویی استفاده می‌کنند.

سفید کردن دندان یا بلیچینگ

سفید کردن دندان یکی از شناخته شده‌ترین و ساده‌ترین روش‌های دندانپزشکی زببایی است. اگر مشکلات حاد دندان نظیر پوسیدگی، شکستگی، بیماری‌های لثه و غیره را در نظر نگیریم، در زندگی روزمره به دلایلی زیادی همچون استفاده از تنباکو، برخی غذاها، داروها، قهوه و غیره موجب ایجاد لکه و زرد شدن رنگ دندان‌ها می‌شوند و دندان‌ها را فرسوده و ظاهری نازیبا به دندان‌ها می‌دهند.

سفید کردن دندان‌ها به صورت حرفه‌ای در مطب دندانپزشکی و با مواد و دستگاه‌های مربوطه انجام می‌گیرد و دندانپزشک از سلامت دندان مراجعه کننده اطمینان حاصل می‌کند.

اگرچه همه می‌توانند محصولات سفید کننده را از داروخانه‌ها تهیه کنند ولی کارآمدترین و سریع‌ترین روش بلیچینگ این است که به دندانپزشک مراجعه شود تا همانطور که اشاره شد، از سلامت دندان نیز اطمینان حاصل شود.

ایمپلنت

یکی دیگر از روش‌های دندانپزشکی زیبایی ایمپلنت دندان است. ایمپلنت‌ها جایگزین دندان‌هایی می‌شوند که در اثر تصادف یا کشیدن دندان و غیره از بین رفته‌اند و جای آن‌ها در دهان خالی شده است. دندانپزشک یک قطعه پیچ مخصوص از تیتانیوم را در فک و در قسمت دندان از دست رفته قرار می‌دهد و پس از اتصال به استخوان فک، آن را به عنوان پشتیبان برای تاج دندان قرار می‌دهد. پس از آن، تاج را بر روی پایه تیتانیوم قرار می‌دهد که کاملا شبیه دندان طبیعی است. از آنجا که ایمپلنت در استخوان فک محکم شده است و از موادی با کیفیت بالا تهیه شده است، بنابراین به طور دائم در جای خود قرار خواهند گرفت.

اگرچه ایمپلنت دچار پوسیدگی نمی‌شود، با این حال رعایت بهداشت و مراقبت‌های بهداشتی بخصوص در اوایل کاشت ایمپلنت بسیار حیاتی است. زیرا عدم رعایت بهداشت می‌تواند بیمار را به بیماری‌های لثه مبتلا کند. بنابراین باقیمانده غذا نباید در اطراف ایمپلنت باقی بماند.

مهم‌ترین نکته در خصوص دندانپزشکی زیبایی این است که به دندانپزشک متخصص، معتبر و با سابقه‌ای که از مواد با کیفیت و با دوام استفاده می‌کند مراجعه کنید تا آنچه که نیاز دارید را با کیفیت بالا و به طور کامل برای شما انجام دهد.

دکتر علیرضا میرزائی متخصص لیزر در دندانپزشکی از دانشگاه RWTH آخن آلمان، می‌تواند بهترین گزینه برای هدیه دادن لبخند زیبا به چهره شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *