درمان دندانپزشکی با لیزر چه میزیت‌هایی دارد؟

دندانپزشکی با لیزر

مهندس و فیزیکدان آمریکایی، تئودور هارولد میمن در سال 1960 برای اولین بار از لیزر به عنوان درمان استفاده کرد و هیچ تصوری از اینکه روزی لیزر جایگاه بزرگی در صنعت پزشکی و دندانپزشکی پیدا کند، نداشت. در دو دهه‌ی اخیر انقلاب بزرگی در صنعت دندانپزشکی رخ داده است و آن درمان دندانپزشکی با لیزر بوده است. لیزر کاربردهای مختلف برای بافت نرم و سخت دهان و دندان دارد و کار دندانپزشکان و بیماران را ساده‌تر، درمان را سریع‌تر و موجب کاهش درد بیمار پس از درمان شده است.

از لیزر در بافت سخت برای پیشگیری از پوسیدگی دندان، سفید کردن دندان، حساسیت عاج دندان و غیره استفاده می‌شود. در بافت نرم نیز لیزر برای بهبود زخم، از بین بردن بافت هایپرپلاستیک، درمان فتودینامیکی بدخیمی، فتواستیمولینگ ضایعه تبخال و غیره استفاده می‌شود.

از مهم‌ترین مزایای دندانپزشکی با لیزر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ابزارهای چند منظوره دندانپزشکی

لیزرهای دندانپزشکی به موضوعات مختلفی می‌پردازند. همه چیز از سفید کردن دندان گرفته تا معالجه بیماری‌های لثه و زخم، در دندانپزشکی با لیزر برای دندانپزشکان سهولت یافته است. امروزه لیزرهای مختلف با کاربردهای متنوعی در این زمینه وجود دارند که شرایط دندانی بافت نرم و انجام کارهای ترمیمی دندان را برای پزشکان و بیماران ساده‌تر کرده‌اند. لیزرها فقط ناحیه آسیب دیده را مورد هدف قرار می‌دهند و کوچکترین آسیبی به بافت سالم نخواهند رساند.

لیزر و درمان بیماری‌های لثه

زمانی که صحبت از بیماری های پریودنتال و لثه می‌شود، جلوگیری از پیشرفت بیماری و از دست دادن دندان، اولین هدف یک دندانپزشک است. از بین بردن پلاک‌ها از تاج دندان و ریشه، اولین اقدامات درمانی برای بیماری لثه محسوب می‌شود. در موارد شدید بیماری لثه، ممکن است نیاز به جراحی باشد. لیزر می‌تواند نقش بسیار موثری در جراحی لثه و درمان بیماری های لثه داشته باشد. دندانپزشکی با لیزر در درمان بیماری های لثه موجب کاهش باکتری ها و تسریع در فرآیند بهبود بیمار پس از عمل جراحی خواهد شد.

دستگاه جراحی بدون خشونت

کلمه جراحی کمی ترسناک است و هیچکس دوست ندارد در حیطه دندانپزشکی واژه‌ی جراحی را بشنود. جراحی دندان هم ترسناک به نظر می‌‌رسد و هم دردناک. خبر خوب این است که دندانپزشکی با لیزر موفق شده است تا روند سنتی دندانپزشکی را تغییر دهد و سختی و تهاجمی بودن روش‌های سنتی را تغییر دهد. با یک بی‌حسی موضعی، دندانپزشک به راحتی جراحی را انجام می‌دهد و بیمار کمترین میزان خون‌ریزی، درد و فرآیند نقاهت بعد از عمل جراحی را تجربه خواهد کرد.

تسریع در روند بهبود

دندانپزشکی سنتی معمولا با ترس و درد همراه است و تقریبا همه افراد از آن فراری هستند. آن‌ها زمانی به دندانپزشک مراجعه می‌کنند که دیگر تحمل درد دندان را ندارند و یا چاره‌ای جز مراجعه به دندانپزشک را ندارند. پس از خارج شدن از مطب دندانپزشک و دوران نقاهت دندان و یا عمل جراحی نیز خود داستان دیگری است. دندانپزشکی با لیزر ، از آنجا که تنها محل آسیب دیده را مورد هدف قرار می‌دهد، خونریزی بسیار کم و به دنبال آن، تورم محل مورد جراحی بسیار کم خواهد بود. بنابراین روند بهبود بیمار بسیار سریع‌تر انجام می‌شود.

استفاده از لیزر به عناون یک ابزار برای برش لثه، دندانپزشک را قادر می‎سازد یک نقطه خاص را همزمان برش دهد و کمترین میزان خونریزی را به همراه داشته باشد.

مناسب برای بیماران مبتلا به ضربان قلب

دندانپزشکی با لیزر به ویژه برای بیمارانی که مبتلا به ضربان قلب هستند و کار کردن با دستگاه‌های الکتریکی ممکن است برای آنان خطرناک باشد و نمی‌توانند تحت تکنیک‌های جراحی برقی قرار بگیرند نیز مناسب است. لیزرهای دندانی گرمای زیادی تولید نمی‌کنند و فاقد خصوصیات الکتریکی هستند، از این رو می‌توان از آن‎ها در اطراف ایمپلنت و سیم و ارتودنسی نیز استفاده کرد.

از انواع لیزر می‌توان به پرکاربردترین لیزر به نام لیزر دایود و به روزترین لیزر به نام سیرونا اشاره کرد. لیزر دایود سیرونا  ۴۴۵ نانومتر به عنوان یک طول موج نوآورانه و بدیع تحولی خاص در سیستمهای لیزر دایود موجود در دندانپزشکی روز دنیا را ارائه داده است. بهبود عملکرد و سرعت برش همراه با نیاز به توان‌های پایینتر لیزر دایود نسبت به دایود های موجود در طیف مادون قرمز بدین معنی است که توسعه شگرفی در کار با لیزرهای دایود در دندانپزشکی محافظه کارانه اتفاق افتاده است. از مزایای لیزر سیرونا کاهش باکتری توسعه یافته، کاهش درد پس از عمل و زخم‌هایی بدون جای زخم می‌باشد.

اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که از دندانپزشکی وحشت دارید و این مقاله شما را به درمان دندانپزشکی با لیزر علاقه‌مند کرده است،  لازم است بدانید کلینیک دندانپزشکی و زیبایی آناشید برترین خدمات دندانپزشکی لیزری با بهترین و به روزترین متد دنیا ارائه می‌دهد. دندان‌های مرتب و سفید، لبخندی هالیوودی زیبا و جذاب در کلینیک دندانپزشکی و زیبایی آناشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *